Jak Stworzyć Technologiczną Mapę Lekcji

Jak Stworzyć Technologiczną Mapę Lekcji
Jak Stworzyć Technologiczną Mapę Lekcji

Wideo: Jak Stworzyć Technologiczną Mapę Lekcji

Wideo: Jak Stworzyć Technologiczną Mapę Lekcji
Wideo: JAK ZROBIĆ WŁASNĄ MAPĘ? - PORADNIK 2024, Kwiecień
Anonim

Zgodnie z nowym FSES, nauczyciel musi umieć nie tylko stworzyć konspekt lekcji, ale także zaprojektować go w postaci mapy technologicznej. Koncepcja ta jest zapożyczona z dziedziny technologii przemysłowej, a jej zastosowanie w nowoczesnej metodyce pozwala unowocześnić proces uczenia się i skrócić czas nauczyciela na przygotowanie się do lekcji.

Jak stworzyć technologiczną mapę lekcji
Jak stworzyć technologiczną mapę lekcji

Mapa technologiczna pozwala na zaprojektowanie procesu edukacyjnego. Zadaniem nauczyciela przy jego tworzeniu jest pokazanie tzw. podejścia aktywności w procesie uczenia się. Opisując każdy etap lekcji w schemacie blokowym, nauczyciel projektuje własne działania i zamierzone działania uczniów. Poniżej znajdują się wymagania dotyczące mapy technologicznej lekcji w klasach podstawowych oraz podano opis jej struktury.

Nowoczesne pomysły na lekcje (np. wymagania lekcyjne):

- cel i cele lekcji są jasno i konkretnie określone;

- głównym celem jest osiągnięcie określonych wyników (uniwersalne działania edukacyjne);

- uczniowie są zmotywowani do pracy na lekcji;

- treść lekcji związana jest z osobistymi doświadczeniami uczniów;

- na lekcji powstała sytuacja problemowa;

- treść lekcji odpowiada celom i założeniom: w razie potrzeby wykorzystuje się potencjał materiałów dydaktycznych - materiał dodatkowy;

- śledzi związek działań uczniów na lekcji z celem (osiągnięcie zaplanowanych rezultatów);

- stworzono warunki do samodzielnej pracy uczniów;

- uwzględniono wymagania SanPin;

- w klasie nauczyciel stwarza warunki do kształtowania u uczniów aktywności i refleksji ewaluacyjnej.

Struktura WPS:

1. Cel, który nauczyciel chce osiągnąć na lekcji (wskazuje się tylko jeden cel, nie należy go mylić z pojęciem „cele lekcji”). Jeśli to możliwe, podaje się problem (tj. pomysł) lekcji, cele lekcji (sposoby osiągnięcia celu). Planowane wyniki lekcji (utworzone w lekcji UUD) - używane są czasowniki w formie nieokreślonej (patrz FGOS). Stosowane technologie i metody edukacyjne (w tym technologie ochrony zdrowia są wymienione). Wykorzystywane narzędzia do nauki (źródła elektroniczne i drukowane, podręcznik, podręczniki do nauki, pomoce wizualne, sprzęt).

2. Przebieg lekcji. Utworzona zostanie tabela dwukolumnowa. Pierwsza kolumna nosi nazwę „Działania nauczyciela” (na każdym etapie lekcji należy krótko opisać działania nauczyciela słowami typu: „organizuje, tworzy, czyta, wnosi wkład, pomaga” itp.). Druga kolumna to „Aktywność ucznia” (można ją opisać słowami: „czytaj, analizuj, formułuj założenia, uogólniaj, zgadzaj się” itp.). Pod koniec każdego etapu lekcji nauczyciel koniecznie organizuje czynności kontrolne i oceniające uczniów, a uczniowie przeprowadzają samoocenę działań edukacyjnych i wyników.

Przebieg lekcji składa się z 4 głównych etapów, które należy odzwierciedlić na mapie. Nauczyciel może rozbić każdy etap na mniejsze, w zależności od własnego pomysłu. Konieczne jest opisanie działań, a nie zamierzonych reakcji uczniów. Mowa bezpośrednia powinna być używana jak najmniej, tylko jeśli nie można jej zastąpić zwrotem opisowym.

Scena 1. Stwierdzenie problemu edukacyjnego. Nauczyciel kreuje sytuację problemową i organizuje działania uczniów tak, aby sami (jeśli to możliwe) formułowali problem. Wspólnie z nauczycielem dzieci ustalają temat lekcji. Rewidowana jest aktualna wiedza i umiejętności dzieci, które będą niezbędne do rozwiązania sformułowanego problemu.

Etap 2. Organizacja czynności poznawczych. Nauczyciel i uczniowie planują pracę na lekcji. W trakcie wykonywania zadań specjalnych odkrywana jest nowa wiedza, powstaje UUD, rozwiązany jest wcześniej sformułowany problem itp.

Etap 3. Konsolidacja i włączenie do systemu wiedzy. Nauczyciel organizuje samodzielne działania uczniów mające na celu utrwalenie, uogólnienie, przyjęcie, włączenie nowej wiedzy lub umiejętności w system wiedzy istniejącej, samokontroli i samooceny itp.

Etap 4. Refleksja działań edukacyjnych na lekcji. Korelacja celu wyznaczonego na początku lekcji z planowanymi wynikami. Diagnostyka osiągnięcia zaplanowanych wyników. Samoocena aktywności uczniów (i nauczycieli) w klasie. Ostateczne wyniki rozwiązania problemu (lub problemu uczenia się) sformułowane na początku lekcji. Praktyczne zastosowanie nowej wiedzy i umiejętności.

Zalecana: